نماز-آسان یا سخت؟؟

«و أقم الصلاة لذکری»

«و نماز را برای یاد من به پا دار»

 

دنیای شلوغی داریم. مشغولیت هازیاده از انسان های نخستین گرفته  تا انسان های متمدن امروزی .

نمیدونم دو دو تا چهار تای ما انسان ها چقدر اشتباهه. همیشه بد حساب کتاب می کنیم. آخه پیش خدا دو دو تا چهار تا نیست خدا کفه ترازو رو برای ما سنگین میگیره یعنی برای یک عمل کم پاداش زیادی بهمون میده.

«یا من یعطی الکثیر بالقلیل»

«ای کسی که در ازای عمل کم ٬زیاد پاداش می دهی»

با وجود چنین خدایی ما باید مشتاقانه در حال کسب رضای او باشیم.

معمولا انسان ها میگن که ما با وجود اینکه انسان پاک منش و درستی هستیم اما در انجام واجبات کمی تنبلیم و از این بابت خوشحال نیستیم.

اما من برای خودم یه استدلالی دارم:

میگم که واقعا ما تو دوره و زمانه ی شلوغی زندگی میکنیم. درسته صنعتی شدن باعث شده که خیلی  در انجام کارهامون راحت وسریعتر باشیم اما اینقدر آمال وخواسته داریم که کارمون حسابی سخت شده مثل ادامه تحصیل اونم تا فوق لیسانس٫ داشتن یه خونه مستقل٬ داشتن وسایل لوکس٬ متمدن بودن. البته این خواسته ها برای هر کس فرق میکنه اما اینکه هر کسی می خواد که از سطح علمی و مادی که در اون قرار داره بالاتر باشه٬ در مورد همه صدق میکنه.

به هر حال ما برای خودمون مشغله زیاد درست کردیم. بنابراین برای رسیدن به خواسته هامون خیلی تلاش میکنیم. البته که این چیز بدی نیست لازمه یه زندگیه پویاست اما نکته اصلی اینه که ما برای رسیدن به خواسته هامون آرامشمون رو از دست ندیم.

 

حالا کیه که دائما به ما یادآوری کنه که آرامش داشته باش٬اینقدر درگیره کارهات نشو؟!؟

«نماز»

نماز بهت میگه:« چرا ایقدر دل مشغولی؟!چند دقیقه از این حال و هوا بیرون بیا و به یاد بیار که تو بنده ی یه خدای مهربونی که همیشه تورو میبینه و صدات رو میشنوه و از اون چیزی که در دل داری واون چیزی که در سر داری خبر داره. پس تو دل به خدا قوی دار و با آرامش و قدرت بیشتر برای رسیدن به اهدافت قدم بردار و بدون خدا پشتیبانته. تازه تو که به این دنیا تعلق نداری که دل به این متاع های اندک دنیا خوش کنی. لیاقت تو بهشته پس در مقابل داشته هات از خدا متشکر باش و در مقابل سختی ها صبور و محکم.»

خوش به حاله نماز خونها که با نماز خو می گیرن و از ارتباط با حالشون باخدا انرژی میگیرن و آرامش پیدا می کنن.

 


«ان الصلاة تنها عن الفحشاء و المنکر»

«همانا نماز انسان را از هر کار زشت و منکری باز میدارد»

 

راستی که ما برای اهداف کوچیکمون چقدر تلاش میکنیم٬سختی میکشیم٬وقت میذاریم. حسابش رو کن ما برای غذا درست کردن حداقل یک ساعت زمان میذاریم. اول باید مواد اولیه رو خریداری کنیم .اونهارو فریزری کنیم٬بعد کلی زحمت بکشیم تا اون غذا آماده بشه. حالا بعد از خوردن یه غذای خوشمزه کلی ظرف هست برای شستن و کلی دستمال کشیدن ومرتب کردن. (من که از این کارها بدم نمیاد از کار کردن خوشحال هم میشم. خدا رو شکر که سالمم که این کارها رو خودم انجام بدم)دیگه سنگینی بعد از غذا و امراضی که به خاطر داشتن رژیم غذایی بد مبتلا میشیم بماند. ببین برای خوردن غذا چقدر زمان گذاشتیم. ویا گرفتن یه مدرک تحصیلی مثل لیسانس چقدر زمانبر و سخته. ساعت ها طول می کشه بریم کلاس ٬تحقیق انجام بدیم. یا برای خرید یه لباس که شاید چند بار بیشتر نپوشیم حداقل باید نصف روز وقت بذاریم . ببین ممکنه چقدر استرس و نگرانی رو متحمل بشیم.در این میان ممکنه زحماتمون به نتیجه نرسه مثلا تو دانشگاه مشروط بشیم٬غذامون بسوزه٬ویا خرید نکنیم . و بعضی از کارهامون هم در ازای سرمایه گذاری زیاد نتایج موقتی و زودگذر داره که تعدادشون هم کم نیست.

 

 

خوب الان خیلی منطقیه اگه ما روزانه فقط ۱۷ دقیقه از زمان روزانمون رو برای عملی بذاریم که در عین ساده بودن ٬نتایج بزرگ و دائمی رو داره. نتایجی مثل آرامش ٬ آینده نگری ٬ ارتباط با خداوند(سرچشمه همه خوبی ها) ٬ منظم بودن٬ یاد آخرت و ... . این نتایج بسیار ابتدایی است . کسانی که با نماز خو گرفته اند میدانند که خود نماز یه عالم دیگریست که فقط با تجربه کردن قابل درک است. با نماز خواندن واقعی روح مؤمن به ملکوت پرواز می کند . جایی که هیچ مخلوقی نمی تواند به آنجا برود.

پیامبر اکرم(ص): «نماز نور چشم من است».

 

از اشخاص زیادی شنیدم که می گویند برای پیشبرد اهدافشون به پارتی نیاز دارن و اگه میشد یکی از رده بالاهای دولتی براشون کاری میکرد خیلی خوب بود اگه اونو ملاقات کنند به خودشون افتخار می کنند با وجود اینکه اون طرف شاید اصلا بهشون توجهی نکنه و یا براشون کار خاصی انجام نده.اما ببین که نفراول عالم هستی که بی همتا و یه دونه است با وجود این همه دارایی و قدرت  هر روز منتظره بنده خودشه تا با تمام وجود بهش توجه کنه و خواسته های اونو برآورده کنه.

اون وقته که بنده اگه دل بده و حضور داشته باشه با اتصال به ریسمان الهی به هر رتبه بلندی می تونه دست پیدا کنه .

خداجونم ای رئوف توفیق حضور در محضر والای خود را به همه بندگان کوچکت عطا کن. آمین

 

 

 

 

 

/ 4 نظر / 35 بازدید
اروند

سلام بر یاور مصلح"مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نمی دونم چند بار خوندم فقط می تونم بگم قابل وصف نیست خیییییییییییلی زیبا بود.دست مریضا(روحم رو شاد کردی[دست]) خدا قوتت بده آبجی[خداحافظ] (راستی داشت یادم میرفت"حلال کن از تصویر زیبای متن پر معرفتتون استفاده کردم[شرمنده])

اروند

خدایا دلم برایت تنگ می شود با آنکه میدانم همه جا هستی... اما به آسمان نگاه میکنم چرا که آسمان سه نشانه از تو دارد: بی انتها ، بی دریغ وچون یک دست مهربان همیشه بالای سر ماست...

اروند

یوسف می دانست تمام درها بسته هستند ؛ اما به خاطر خدا و به امید او، حتی به سوی درهای بسته دوید و تمام درهای بسته برایش باز شد ... "اگر تمام درهای دنیا هم به رویت بسته شدند ، به طرف درهای بسته بدو ؛ چون خدای تو و یوسف یکیست"

اروند

در دو عالم جلال ما زهراست/رمز تغییر حال ما زهراست عید با فاطمیه می آید/ذکر تحویل سال ما زهراست "هر روزتان نوروز نوروزتان پیروز"