نسل هنرمند!!

 

هنر های نسل قدیم:

  واقعا نسل ما خیلی بی هنریم. کاری به آقایون ندارم خانم های جدیدی رو میگم.

 

 

قدیمی ها واقعا هنرمند بودند ومهارت های هنری زیادی داشتند. در مورد گیاهان دارویی اطلاعات داشتند. هم از ظاهر میتونستند تشخیص بدهندشون و هم خواص داروییشون رو میدونستند.

تو آشپزی نمونه بودند. با مواد غذایی ساده و در دسترس می تونستند غذاهای عالی و محلی بپزن که بسیار هم مغذی بود که تا اونجایی که من می دونم آشپزی رو از بچگی یاد می گرفتن.

از نظر دوخت ودوز هم که نگو. با پارچه ای معمولی و تجهیزات خیاطی ساده لباس های شیک ومجلسی میدوختن که پر از سنگ کاری بود واین هنر هر زن خونه دار بود.در ضمن از پارچه های کهنه نیز برای کاربردهای دیگر زندگی استفاده می کردند .

از وسایل خیلی ساده برا تزئین خونشون استفاده می کردن که در نوع خودش جالب بود.

البته یه هنری که داشتن در زمینه ارتباط اجتماعی بود که چون روابط اجتماعی زیادی با دیگران داشتن بسیار خون گرم بودن و به شلوغی عادت داشتن وبه راحتی با دیگران خو می گرفتن وتو شرایط مختلف اجتماعی می تونستن با همدیگه ارتباط بگیرن.مخصوصا وقتی ازدواج می کردنش خودشونو تو خانواده شوهرشون مثل عضو اصلی می دیدند‌. مثل بچه های همون خونه مسئولیت قبول می کردن و صمیمیت زیادی با اونها برقرار می کردن.

امان از نسل بی هنر ما:

در زمینه گیاهان دارویی تخصصی نداریم به کنار؛اصلا اعتقادی به اونها نداریم.نوشیدنی هامون که چاییه و دارومون همون مواد شیمیاییه که کلی اثر منفی داره.

 

تو آشپزی هم که نگو. تا ازدواج نکنیم تجربه ای در موردش نداریم. بیچاره شوهرمون باید کلی غذای نپخته و سوخته بخوره تا ما یه کم آشپزی یاد بگیریم.اونم فقط برنج و خورش. آش هامون رو که خونه مامانمون مهمونیم. البته معمولا حوصله آشپزی نداریم و آقایون مجبورن از بیرون غذا سفارش بدن؛تازه ما به این مورد افتخار می کنیم.

در مورد دوخت ودوز هم که چشممون نکنند نمی تونیم سوزن نخ کنیم چه برسه به کوک زدن.لباسهامون رو از بیرون می خریم و با یه کم پارگی پرتش می کنیم آشغالی و به تعمیرش فکر نمی کنیم.

ارتباط های اجتماعی مون هم معرکه است.با خودمون هم نمی تونیم کنار بیایم چه برسه به دیگران.با پدر ومادرمون که تموم عمرشون رو وقف ما کردن خوش برخورد نیستیم دیگه مادر شوهر وپدرشوهر بماند.

میگیم ما نسل جدیدیم٬سبک زندگیمون عوض شده٬شهرنشین شدیم. باشه قبول؟!؟

آیا ما تو این زندگی جدید خیاطی بلدیم؟ آشپزی بلدیم؟ کارهای هنری انجام میدیم؟ کار با کامپیوتر بلدیم؟ روابط اجتماعیه خوبی داریم؟ و... .

خدایا خودت بهمون لطف کن ودرهای دانش رو به رومون باز کن. آمین

 

 

 

/ 0 نظر / 21 بازدید